ENDERUN

ÜNİVERSİTE - AKADEMİ - BİLİM DÜNYASI

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Akademik Haberler

Sanko Üniversitesi

E-posta Yazdır

Sanko Üniversitesi - Ahmet Sınav

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, sağlık bilimleri alanında eğitim verecek olan Sanko Üniversitesi’nin kurucu rektörlüğüne, Prof. Dr. Ahmet Sınav’ın getirildiğini bildirdi.

Sanko Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı da olan Konukoğlu, Türkiye’de sağlık alanında ihtisaslaşmış güçlü bir üniversite olacaklarını söyledi.

Sağlık bilimleri alanında eğitim verecek olan Sanko Üniversitesi’nin, bir devlet, iki vakıf üniversitesinin bulunduğu Gaziantep’in dördüncü üniversitesi olarak, kentin eğitim üssü olma sürecine ivme kazandıracağını belirten Konukoğlu, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde öğrenci alarak eğitime başlayacaklarını kaydetti.

“Sanko Üniversitesi, sağlık alanında ihtisaslaşmış bir üniversite olacağından, Türkiye’nin sağlık alanında iyileşme yaşanmasında önemli bir rol oynayacaktır” diyen Konukoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversitemizin kuruluşu ile sağlık sektörü altyapısı ve insan gücünde iyileşmeler sağlanacaktır. Yalnızca sağlık bilimlerine yoğunlaşan bir üniversite olarak Sanko Üniversitesi’nin yetiştireceği öğrencilerin ülkemizde katma değer yaratması ve diğer üniversitelerden farklılaşması kaçınılmazdır. Sanko Üniversitesi’nin hedef kitlesi, nitelikli bir sağlık eğitimi almak isteyen, başarılı, ne istediğini bilen ve gelecek kaygısı olmayan öğrencilerdir.

Kurulacak araştırma hastanesi yanında, Türkiye’nin tek çatı altında en büyük özel hastanesi olan Özel Sani Konukoğlu Hastanesi sayesinde Sanko Üniversitesi, kaliteli hizmet, araştırma, teşhis ve tedavi sunumu noktasında hiçbir sorunla karşılaşmayacaktır. Sanko Üniversitesi bünyesinde tıp fakültesi, hemşirelik, beslenme ve diyetetik, fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinden oluşan sağlık bilimleri fakültesinin bulunacak.”

Konukoğlu, Sanko Üniversitesi’nin sağlık bilimleri alanında “sembol yükseköğretim kurumu” olmasını hedeflediklerine vurgu yaparak, “Hızlı bir şekilde çalışmalarımızı tamamlayacağız. Akademik ve idari kadrolarımızın yanı sıra, fiziki altyapıyı da eksiksiz tamamlayacağız. Üst düzey sağlık eğitimi vereceğiz” dedi.

Sanko Üniversitesi

Devamını oku...
 

Makedonya Ufuk Derneği ile Kubbealtı Akademisi "Yüz Yıllık Yalnızlık" Etkinliği

E-posta Yazdır

Makedonya Ufuk Derneği ile Kubbealtı Akademisi "Yüz Yıllık Yalnızlık" Etkinliği

Makedonya Ufuk Derneği ile Kubbealtı Akademisi "Yüz Yıllık Yalnızlık" Etkinliği

Üsküp Otel Stone Bridge - Ohri - Belediye Büyük Salonu

Konuşmacılar :

Dr. İ. Aydın Yüksel – Balkanlar’da Osmanlı Medeniyeti

Prof. Dr. Ömer Turan – Balkan Harbi ve Rumeli’nden Göçler

30 Mart 2012 Cuma Saat 18:00 Üsküp - Otel Stone Bridge

31 Mart 2012 Cumartesi Saat 19:00 Ohri - Belediye Büyük Salonu


Prof. Dr. Ömer Turan kimdir?

Konuşma konusu: " Balkan Harbi ve Rumeli’nden Göçler ''

Kısa özgeçmişi: Ömer Turan 1960 yılında Çorum'da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi’nde, yüksek lisans ve doktorasını Belçika’da, Leuven Katolik Üniversitesi’nde yaptı. 1997 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne Yard. Doç. Dr. olarak giren Ömer Turan , 2000 yılında Doçent, 2007 yılında Profesör oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde Princeton ve William Paterson üniversitesitelerinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu, Osmanlı ve Türk Tarihi dersleri verdi. Son Dönem Osmanlı ve Cumhuriyet Tarihi, Balkanlar, azınlıklar ve misyonerler konularında çalışmaktadır. The Turkish Minority in Bulgaria, 1878-1908 (Türk Tarih Kurumu, Ankara, 1998), Avrasya’da Misyonerler (ASAM, Ankara, 2002) Balkanlar’da Türk Eserlerinden Örnekler (ortak, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Ankara, 2004), Ermeniler: Sürgün ve Göç (ortak, Türk Tarih Kurumu, Ankara, 2004), The Armenian Rebellion of Van (ortak, Utah University Press, 2006) isimli kitapları vardır.

Devamını oku...
 

ATCOM İlk Onursal Üyesi ODTÜ Tarih Profesörü Ömer Turan oldu

E-posta Yazdır

Prof. Dr. Ömer TuranAkademik çalışmalar için yaklaşık 3 yıldır Amerika’da bulunan ve çeşitli üniversitelerde tarih dersleri veren ODTÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ömer Turan, Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM)’nin Cherry Hill, New Jersey’deki genel merkezinde birliğe üye işadamlarına ve vatandaşlarımıza Ermeni sorunu ile ilgili bir konferans verdi.

Toplantının ardından ATCOM Başkanı Prof. Dr. İhsan IşIk, verdiği değerli bilgiler için Prof. Dr. Ömer Turan’a teşekkür ederken, ayrıca kendisini ATCOM’un ilk onursal üyesi olduğunu ilan ederek Prof. Turan’a kurumun rozetini taktı ve “ATCOM ilk onursal üyeliğini mezunu olduğum ODTÜ’den Prof. Dr. Ömer Turan hocaya layık gördü. Onursal üyelik, ATCOM’un en büyük takdir nişanıdır. Bunun bir bilim adına nasip olması büyük sevinç!” dedi.

Haber: (American News Agency – ANA)
Fotograflar: Emre Gurel

http://www.forumgazetem.com/2011/04/29/atcom-ilk-onursal-uyesi-odtu-tarih-profesoru-omer-turan-oldu/

 

TÜBİTAK'a Yeni Başkan

E-posta Yazdır

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurulu (TÜBİTAK) Başkanlığı’na TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Altunbacak getirildi. 8 yıldan bu yana TÜBİTAK başkanlığını yürüten Nükhet Yetiş görevinden alınmıştı.

Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Altunbacak yüksek lisans ve doktorasını da yurt dışında tamamladı. Atlanta’da bulunan Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde doçent ve profesör olan Altunbacak, Sabancı Üniversitesi’nde görev yaptı.

2005-2008 yılları arasında Vestel’e danışmanlık yapan Altınbacak 2009 Temmuz ayından bu yana TOBB rektörü olarak görev yapıyordu.

 

I. Ortadoğu Tıp Günleri ve İşbirliği Kongresi

E-posta Yazdır

 

SAĞLIK SEKTÖRÜNÜN TÜM TARAFLARI GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ’NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE 23-25 EYLÜL 2011 TARİHLERİNDE GAZİANTEP’TE BULUŞUYOR

I. Ortadoğu Tıp Günleri ve İşbirliği Kongresi’ne Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakanı, Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin Sağlık, Kültür ve Turizm, Dışişleri, Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları, tıp fakültesi dekanları, üniversite hastaneleri, eğitim araştırma hastaneleri, ve özel sağlık kuruluşları yöneticileri, üst düzey kamu ve özel sektör yetkilileri, sağlık sektörü yatırımcıları ve Güneydoğu, Ortadoğu ve diğer komşu ülkelerden çok sayıda sağlık yöneticisi ve doktor katılıyor.

Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi ülkeleri devlet ve hükümet yetkililerinin, diplomatlarının, bürokratlarının, sağlık yöneticilerinin, sağlık yatırımcılarının bir araya gelerek yakınlaşacağı, işbirliği imkanlarını geliştireceği, yatırım birliktelikleri kuracağı, bölgesel sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması için bölgedeki sağlık sorunlarının birinci dereceden yetkililerle müzakere edilerek somut ve kalıcı çözüm önerilerinin geliştirileceği bir platform olacak I.Ortadoğu Tıp Günleri ve İşbirliği Kongresi’ne tüm ilgililer davetlidir.

Yürütme Kurulu adına,
Prof. Dr. M. Yavuz COŞKUN
Gaziantep Üniversitesi Rektörü ve
Kongre Başkanı

Devamını oku...
 

Doç. Dr. Murat Uysal TÜBA-GEBİP Genç Bilimci Ödülünü Aldı

E-posta Yazdır


Doç. Dr. Murat Uysal Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Uysal, Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (TÜBA-GEBİP) Ödüllerinin 2011 yılı sahiplerinden biri oldu. Ödül töreni 3 Haziran, Cuma günü gerçekleşecek.

Akademinin fen, mühendislik, sağlık ve sosyal bilim alanlarında ülkemize yetkin bir araştırmacı kuşağı kazandırmak amacıyla 2001 yılında uygulamaya koyduğu TÜBA-GEBİP Ödülleri ile bu yıl 23 genç bilimci destekleniyor.

Bir tür ‘Genç Akademi' oluşturma hedefiyle yola çıkan TÜBA-GEBİP çerçevesinde, tüm bilim alanlarından 37 yaşın altındaki, bağımsız araştırmacı olarak kendi araştırma grubunu kuran ve öğrencilerini yetiştirme çabasında olan, bilimsel araştırmalarıyla öne çıkmış ve üstün liyakat esasına göre seçilmiş genç bilim insanları, üç yıl süreyle destekleniyor.

http://www.ozyegin.edu.tr/Haberler-ve-Duyurular/Haberler/2011/Elektrik-Elektronik-Muhendisligi-Odul-Aldi

 

Türkiye Belge Sağlama Sistemi (TÜBESS) İstanbul Çalıştayı

E-posta Yazdır

Türkiye Belge Sağlama Sistemi (TÜBESS) İstanbul Çalıştayı

17 Haziran 2011 Cuma
Özyeğin Üniversitesi Oditoryum A01

Kuşbakışı Cad. No:2 Altunizade Üsküdar, İstanbul 


DPT Bilgi Toplumu Stratejisi (2006-2010) ve Ek Eylem Planının 38. Maddesinde yer alan E-Entegre Kütüphane Sistemi (EE-KS) kapsamında Türkiye Belge Sağlama Sistemi (TÜBESS) yazılımı gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda, sistemin tanıtımının yapılacağı ve katılımcıların görüş ve önerilerinin alınacağı bir çalıştay düzenlenmiştir. 

Rektörlük Yazısı 


Devamını oku...
 

Macar Akademisyenler Tökeli İmre Anıtı ve Macar Anı Evi’ni Eiyaret Etti

E-posta Yazdır

Macar Bilimler Akademisi’nde görevli akademisyenler ve Macar Türk Dostluk Derneği üyeleri Seka Park bağlantı köprüsünün hemen yanında bulunan Tökeli İmre Anıtı ve Macar Anı Evi’ni ziyaret etti.

Macar Akademisyenler Tökeli İmre Anıtı ve Macar Anı Evi’ni Eiyaret EttiTökeli İmre Dostluk Derneği Başkanı İbrahim Sarı ve Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu Başkanı Numan Gülşah nezaretinde gerçekleşen ziyarete Macar Bilimler Akademisi üyesi Dr. F. Toth Tibor ile Budapeşte Macar Türk Dostluk Derneği genel sekreteri Edit Tasnadi ve diğer akademisyenler katıldı. Ziyarete katılan heyet ilk olarak Tökeli İmre’nin anıtı önünde milli marşlarını okuyarak kendi ülkelerinin bayrağını anıta taktı.

Ziyarette konuşma yapan Numan Gülşah, “Türkiye ile Macaristan arasındaki tarihi bağlar açısından çok önemli isim olan ve bir dönem yaşadığı Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'nde Ölen Macar Kralı Tökeli İmre için yapılan anıt, iki ülke arasındaki dostluk bağlarını da kuvvetlendirmektedir. Macaristan’ın en önemli özgürlük savaşçısı olan Tökeli İmre anılarıyla ve ruhuyla bu şehirde yaşamaktadır. Bizlerde bu değere sahip çıkmaya çalışıyoruz. 2010 yılı İzmit dünyanın hoşgörü kenti ilan edildi. Roma İmparatoru Konstantin'in 311 yılında bütün dünyaya deklare ettiği 'hoşgörü' bildirgesinin 1700. yılı dolayısıyla gelecek yıl İzmit'te, Medeniyetler Şehri İzmit Hoşgörü Etkinlikleri yapılacak. Bizler de sivil gruplar olarak 20 Nisan’da taç giyme törenini canlandıracağız. 15 Haziran tarihinde de Budapeşte’de Macaristan ve Türk motifleri ile işlenmiş elbise defilesi düzenleyeceğiz. Bu serginin Macaristan’ın AB dönem başkanı olduğu döneme denk getirmeye özen gösterdik." dedi.

Macar Türk Dayanışma Derneği genel sekreteri Edit Dasnadi ise böyle bir müzenin Macaristan dışında bir ülkede bulunmasının kendileri açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Tökeli İmre Anıtı
Kocaeli - Tökeli İmre Anıtı

 

Doç. Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu, 2011 Yılının ''Yeni Kâşifi'' Seçildi

E-posta Yazdır


WASHINGTON - Türk bilim insanı Doç. Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu, National Geographic dergisince 2011 yılının ''yeni kaşifi'' seçildi.

Çağan Şekercioğlu

Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi, Kars KuzeyDoğa Derneği Başkanı, kuş bilimci ve ekolog Şekercioğlu, derginin, 2011 yılının genç, öncü ve vizyon sahibi, keşfin, maceranın ve küresel sorunların çözümünde sınırları zorlayan bir sonraki neslin yenilikçi bilim insanlarını belirlediği 14 kişilik listede yer alan tek Türk bilim insanı oldu. 

National Geographic'in Yeni Kaşifler Programı, ''henüz kariyerlerinin başlarında yaptıkları keşiflerle dünyaya ilgili bilgilere önemli katkılarda bulunan, eşsiz yeteneklere sahip ve ilham veren maceracı bilim insanlarını desteklemeyi'' amaçlıyor.

Kurulduğu 2004 yılından bu yana Catherina B. Reynolds Vakfı tarafından desteklenen program kapsamında, çalışmalarında kullanmaları ve yeni keşifler yapmaları için ''yeni kaşiflerin'' her biri 10 bin ABD dolarıyla ödüllendiriyor.

''2011 National Geographic Yeni Kaşifleri'' listesinde Şekercioğlu'nun yanı sıra kültür eğitmeni ve Ortadoğu barış çalışanı Aziz Ebu Sarah, çevre bilimci Jennifer Burney, yer bilimci ve astrobiyolog Kevin Hand, paleontolog Jorn Hurum, yaban hayatı araştırmacısı Paula Kahumbu, biyomühendis Kakani Katija, ekolog Sasha Kramer, çevreci Juan Martinez, entomolog Dino Martins, atık su mühendisi Ashley Murray, yaban hayatı ekoloğu ve film yapımcısı Adrian Seymour, bilim girişimcisi Hayat Sindi ve doğa korumacı Tuy Sereivathana bulunuyor.
Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 - 5