ENDERUN

ÜNİVERSİTE - AKADEMİ - BİLİM DÜNYASI

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Akademik Haberler Macar Akademisyenler Tökeli İmre Anıtı ve Macar Anı Evi’ni Eiyaret Etti

Macar Akademisyenler Tökeli İmre Anıtı ve Macar Anı Evi’ni Eiyaret Etti

E-posta Yazdır

Macar Bilimler Akademisi’nde görevli akademisyenler ve Macar Türk Dostluk Derneği üyeleri Seka Park bağlantı köprüsünün hemen yanında bulunan Tökeli İmre Anıtı ve Macar Anı Evi’ni ziyaret etti.

Macar Akademisyenler Tökeli İmre Anıtı ve Macar Anı Evi’ni Eiyaret EttiTökeli İmre Dostluk Derneği Başkanı İbrahim Sarı ve Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu Başkanı Numan Gülşah nezaretinde gerçekleşen ziyarete Macar Bilimler Akademisi üyesi Dr. F. Toth Tibor ile Budapeşte Macar Türk Dostluk Derneği genel sekreteri Edit Tasnadi ve diğer akademisyenler katıldı. Ziyarete katılan heyet ilk olarak Tökeli İmre’nin anıtı önünde milli marşlarını okuyarak kendi ülkelerinin bayrağını anıta taktı.

Ziyarette konuşma yapan Numan Gülşah, “Türkiye ile Macaristan arasındaki tarihi bağlar açısından çok önemli isim olan ve bir dönem yaşadığı Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'nde Ölen Macar Kralı Tökeli İmre için yapılan anıt, iki ülke arasındaki dostluk bağlarını da kuvvetlendirmektedir. Macaristan’ın en önemli özgürlük savaşçısı olan Tökeli İmre anılarıyla ve ruhuyla bu şehirde yaşamaktadır. Bizlerde bu değere sahip çıkmaya çalışıyoruz. 2010 yılı İzmit dünyanın hoşgörü kenti ilan edildi. Roma İmparatoru Konstantin'in 311 yılında bütün dünyaya deklare ettiği 'hoşgörü' bildirgesinin 1700. yılı dolayısıyla gelecek yıl İzmit'te, Medeniyetler Şehri İzmit Hoşgörü Etkinlikleri yapılacak. Bizler de sivil gruplar olarak 20 Nisan’da taç giyme törenini canlandıracağız. 15 Haziran tarihinde de Budapeşte’de Macaristan ve Türk motifleri ile işlenmiş elbise defilesi düzenleyeceğiz. Bu serginin Macaristan’ın AB dönem başkanı olduğu döneme denk getirmeye özen gösterdik." dedi.

Macar Türk Dayanışma Derneği genel sekreteri Edit Dasnadi ise böyle bir müzenin Macaristan dışında bir ülkede bulunmasının kendileri açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Tökeli İmre Anıtı
Kocaeli - Tökeli İmre Anıtı