ENDERUN

ÜNİVERSİTE - AKADEMİ - BİLİM DÜNYASI

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

TÜBA-GEBİP

E-posta Yazdır


SEÇKİN GENÇ BİLİM İNSANLARI ZONGULDAK KARAELMAS ÜNİVERSİTESİ'NDE BİRARAYA GELDİ


Türkiye Bilimler Akademisi'nin Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı'na (TÜBA-GEBİP) seçilmiş genç bilimcilerin akademik faaliyetlerini ve programı değerlendirmeyi amaçlayan yıllık toplantı, 25- 26- 27 Eylül 2009 tarihlerinde Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
   

Bilimi ve bilimsel uğraşıyı benimsetmek, desteklemek ve bilimin toplumsal yaşamdaki etkinliğini artırmak amaçlarını güden Türkiye Bilimler Akademisi, her yıl bir üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği toplantılarla, güncel araştırmaların sunumu ve tartışmaların yanı sıra, üstün başarılı genç bilim insanlarının kendi aralarında etkileşiminin ve Akademi üyeleri ile olan bağlarının güçlenmesini de sağlamaktadır.

Bu yıl sekizinci kez yapılan geleneksel değerlendirme toplantısı, 25 Eylül 2009 Cuma günü saat 18.30'da başladı. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi tanıtım filminin sunumu  ve Rektör Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz’ün konuşmalarından sonra Akademi Başkanı Prof. Dr. Yücel Kanpolat, saat 21.00’de “Bilim Çağında Bir Bilge: Halet Çambel” konulu bir konferans verdi.

26 Eylül 2009 Cumartesi günü GEBİP Ödülü sahibi genç bilim insanları, gün boyunca dört paralel oturumda, kendi faaliyet alanlarını tanıtarak son bir yılda yürüttükleri araştırmalara ilişkin birer sunum yaptılar. Doğa bilimlerinden sosyal bilimlere, mühendislikten sağlık bilimlerine kadar çok geniş bir yelpazeye yayılmış olan 42 sunum, bilimle ilgilenen tüm dinleyicilere açık olarak gerçekleştirildi.

Aynı gün 12.00-13.30 saatleri arasında yapılan ve GEBİP programı ile Avrupa Genç Akademisi oluşturma çalışmalarının tanıtılmasına ayrılan özel bir oturuma Prof. Kanpolat ve Prof. Çelik’le birlikte, ALLEA (Avrupa Akademiler Konseyi) yöneticisi Dr. Ruediger Klein ve  Hollanda Genç Akademisi üyesi Prof. Dr. Hans Hilgenkamp da konuşmacı olarak katıldılar.

27 Eylül 2009 sabahı yapılan genel bir değerlendirme oturumunda, genç bilim insanlarının GEBIP ve Avrupa Genç Akademisi konularında görüşleri dile getirildi ve genç araştırmacıların karşılaştıkları mesleki ve sosyal sorunlar tartışıldı.