ENDERUN

ÜNİVERSİTE - AKADEMİ - BİLİM DÜNYASI

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Teknokent/Teknopark Haberleri

Malatya Teknokent Yönetim Kurulu Belirlendi

E-posta Yazdır


Malatya Teknokent Yönetim Kurulu Belirlendi

İnönü Üniversitesinin öncülüğünde Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Malatya Belediyesi, İl Özel İdare Genel Sekreterliği, Malatya Ticaret Borsası, I. Organize Sanayi Bölgesi, II. Organize Sanayi Bölgesi, Malatyalı İş Adamları Derneği, GAP Güneydoğu Tekstil San. ve Tic. A. Ş. ve MİMSAN Makina İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kurucu ortak olduğu Malatya Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi Yönetim Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi. 05.03.2010

Malatya TeknokentMalatya Teknokent A.Ş.’nin GAP Güneydoğu Tekstil San. ve Tic. A. Ş.’nin I. Organize Bölgesindeki tesislerinde yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında görev dağılımı yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanlığına Prof. Dr. Ahmet Baysar, Yönetim Kurulu başkan yardımcılıklarına ise Prof. Dr. Sedat Yıldız ve Mak. Müh. Mustafa Çekirdek’in seçildiği yönetim kurulunun üyeliklerine ise şu isimler getirildi: Prof. Dr. İsmail Özdemir; İnönü Üniversitesi, Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Prof. Dr. Yusuf Türköz, İnönü Üniversitesi, Doç. Dr. Ali Koçyiğit, İnönü Üniversitesi, Ali Cüreoğlu, GAP Güneydoğu Tekstil San. ve Tic. A. Ş., H. Ahmet İlhan, MİMSAN Makina İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti

Malatya Teknokent’in devam eden çalışmaları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ahmet Baysar, Teknokent alanının imar ve parselasyon çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu ve çalışmanın Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması ile alt yapı ve bina inşaatları için hızla çalışmaların yapılacağını belirtti.

Malatya Teknokent çalışmalarını değerlendiren Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Teknokent’in Malatya sanayicisine ne gibi yenilikler getirdiğinin iyice anlaşılması gerektiğini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Çelik, üniversite olarak bilim üreten ve bunu toplumla paylaşan yeni bir üniversite modeline yöneldiklerini, teknokent projesiyle bu modeli hızlandırma arzusunda olduklarını dile getirerek iş adamlarını, sanayicileri, girişimcileri ve ilgili tüm Malatyalıları Malatya Teknokent projesi içerisinde bir arada görmek istediklerini belirtti. Malatya Teknokent’in hayata geçmesiyle birlikte Malatya’da büyük bir zihniyet dönüşümü yaşanacağını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Çelik, çağı yakalamış bir Malatya özlemini Teknokent’le sona erdirebileceklerini kaydetti. Küçük ama sağlam adımlarla sanayi ve ticaret çevrelerini kalkındırabilecek projelere imza atılan bir teknokent planladıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Çelik, gerçekleşmeyecek hayallerle değil ayağı yere sağlam basan gerçekçi projelerle teknokenti var edeceklerini bunun için de tüm kişi ve kuruluşların elele vermesi gerektiğini dile getirdi.

 

MİAD Malatya Teknokent’in ortağı oldu

E-posta Yazdır

MİAD Malatya Teknokent’in ortağı oldu

Üniversite, araştırma kurumları ve üretim sektörü arasında işbirliğini sağlayarak, ülke sanayini uluslararası rekabete hazırlayan, ürün modellerinin geliştirilmesine öncülük eden teknoparklara bir yenisi daha eklendi. Malatya İnönü Üniversitesi Kampüsü içinde MİAD’ın da ortaklığı ile “Teknokent” kurulmasına yönelik protokol imzalandı.

Altyapı çalışmaları hızla devam eden ve geçtiğimiz günlerde yönetimi oluşturulan Malatya Teknoloji Geliştirme Bölgesinin (Malatya Teknokent) ortakları arasına MİAD’da katıldı.

Malatya Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi’nin ortakları arsasına MİAD yüzde 5 hisseyle girdi.

miad-baaykanMalatya İnönü Üniversitesi’nin yüzde 51, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yüzde 11 hissedar olduğu Malatya Teknokent’in diğer ortakları arasında Malatya I.ve II.Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Malatya Belediyesi, İl Özel İdare Genel Sekreterliği, Malatya Ticaret Borsası, GAP Güneydoğu Tekstil Sanayi ve Ticaret A. Ş. ile Mimsan Makina bulunuyor.

Bölge Teknokent’le daha da ilerleyecek

Üniversite, araştırma kurumları ve sanayi birimleri ile donatılmış ancak kent yaşamının gerektirdiği tüm hizmetleri içeren, teknoloji transferi, üretimi ve gerçekleştirilmesi ile geri kalmış bölgelerin ilerlemesini sağlamak amacıyla kurulan Teknokent’in sanayi kenti olan Malatya’ya çok şey kazandıracağını belirten MİAD Başkanı Yunus AKDAŞ,

“Mesafelerin hızla kısaldığı dünyada teknolojiye dayalı kaliteli üretim yapanlar, yeniliğe ayak uyduranlar ve gelişime açık olanlar rakipler Elektronik, yazılım, tıp teknolojileri, nanoteknoloji, iletişim, tekstil, tarım (Kayısı ve diğer ürünler), kimya, bioteknoloji, ileri malzeme teknolojileri, yenilenebilir enerji ve otomotiv firmalarının yer alması beklenen Malatya Teknokent; teknoloji yoğun alanlarda yatırım olanakları yaratmayı, araştırmacı ve vasıflı kişilere iş imkânı sağlamayı, teknoloji transferine yardımcı olmayı ve yüksek teknoloji sağlayacak yabancı sermayenin Türkiye’ye girişini hızlandırmayı, AR-GE yeteneği ve geleneğine sahip uluslararası firmaların bölgede AR-GE yapabilmeleri için gerekli teknolojik alt yapıyı sunmayı da hedefliyor.

Devamını oku...
 

ATA TEKNOKENT, TÜRK TELEKOM'UN DESTEĞİYLE BİTİRİLECEK

E-posta Yazdır

ATA TEKNOKENT, TÜRK TELEKOM'UN DESTEĞİYLE BİTİRİLECEK

Türkiye genelinde en fazla ödeneği alan teknokentler arasında yer alan, ancak yaklaşık 5 yıldır tamamlanamayan Ata Teknokent binası için Türk Telekom ile görüşme yapıldı.

Erzurum Ata TeknokentTürkiye genelinde en fazla ödeneği alan teknokentler arasında yer alan, ancak yaklaşık 5 yıldır tamamlanamayan Ata Teknokent binası için Türk Telekom ile görüşme yapıldı. Ata Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen görüşmeyi doğrulayarak, yarım kalan binanın Türk Telekom’a kiraya verileceğini ve buradan elde edilecek gelirle tamamlanmasının planlandığını belirtti.

Yıllardır tamamlanamayan Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesindeki Ata Teknokent binası için yeni bir fırsat doğdu. Erzurum’da çağrı merkezi açmak için yer arayan Türk Telekom’a inşaatı yarım kalan teknokent binası önerildi. Üniversite yetkililerinden alınan bilgiye göre Teknokent’in yarım kalan inşaatı Türk Telekom’dan gelecek kira geliriyle tamamlanacak. Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak kiraya verme konusunda görüşmelerin devam ettiğini ve anlaşmanın henüz kesinlik kazanmadığını söyledi.

Türkiye’de şu anda 27 teknokent faaliyette. Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde 2005 yılında kurulan Ata Teknokent ise en fazla ödeneği alan teknokentler arasında yer alıyor. Ata Teknokent için 2006 yılında 800 bin, 2007 yılında 2 milyon 150 bin, 2008 yılında 1 milyon 950 bin, 2009'da 1 milyon 500 bin olmak üzere toplamda 6 milyon 400 bin TL ödenek geldi. Ayrıca son olarak Teknokent’in borçları için yine 2.5 milyon TL daha ödeme yapıldığı bildirildi.

Şu an bir blokun tamamlandığı teknokentte 30′un üzerinde firma bulunuyor.