ENDERUN

ÜNİVERSİTE - AKADEMİ - BİLİM DÜNYASI

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Teknokent/Teknopark Haberleri ATA TEKNOKENT, TÜRK TELEKOM'UN DESTEĞİYLE BİTİRİLECEK

ATA TEKNOKENT, TÜRK TELEKOM'UN DESTEĞİYLE BİTİRİLECEK

E-posta Yazdır

ATA TEKNOKENT, TÜRK TELEKOM'UN DESTEĞİYLE BİTİRİLECEK

Türkiye genelinde en fazla ödeneği alan teknokentler arasında yer alan, ancak yaklaşık 5 yıldır tamamlanamayan Ata Teknokent binası için Türk Telekom ile görüşme yapıldı.

Erzurum Ata TeknokentTürkiye genelinde en fazla ödeneği alan teknokentler arasında yer alan, ancak yaklaşık 5 yıldır tamamlanamayan Ata Teknokent binası için Türk Telekom ile görüşme yapıldı. Ata Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen görüşmeyi doğrulayarak, yarım kalan binanın Türk Telekom’a kiraya verileceğini ve buradan elde edilecek gelirle tamamlanmasının planlandığını belirtti.

Yıllardır tamamlanamayan Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesindeki Ata Teknokent binası için yeni bir fırsat doğdu. Erzurum’da çağrı merkezi açmak için yer arayan Türk Telekom’a inşaatı yarım kalan teknokent binası önerildi. Üniversite yetkililerinden alınan bilgiye göre Teknokent’in yarım kalan inşaatı Türk Telekom’dan gelecek kira geliriyle tamamlanacak. Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak kiraya verme konusunda görüşmelerin devam ettiğini ve anlaşmanın henüz kesinlik kazanmadığını söyledi.

Türkiye’de şu anda 27 teknokent faaliyette. Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde 2005 yılında kurulan Ata Teknokent ise en fazla ödeneği alan teknokentler arasında yer alıyor. Ata Teknokent için 2006 yılında 800 bin, 2007 yılında 2 milyon 150 bin, 2008 yılında 1 milyon 950 bin, 2009'da 1 milyon 500 bin olmak üzere toplamda 6 milyon 400 bin TL ödenek geldi. Ayrıca son olarak Teknokent’in borçları için yine 2.5 milyon TL daha ödeme yapıldığı bildirildi.

Şu an bir blokun tamamlandığı teknokentte 30′un üzerinde firma bulunuyor.