ENDERUN

ÜNİVERSİTE - AKADEMİ - BİLİM DÜNYASI

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Üniversite Haberleri Bosna’da bir Türk üniversitesi

Bosna’da bir Türk üniversitesi

E-posta Yazdır

Rifat SAİT
08 Nisan 2010

Uluslararası Sarajevo ÜniversitesiBaşbakan Recep Tayyib Erdoğan’ın da katıldığı Uluslararası Sarajevo Üniversitesi Ilıca Kampusü açılış törenine bizler de davetliydik. 22 ülkeden bin 200 öğrencinin eğitim gördüğü bu üniversite Bosna’daki önemli bir Türk yatırımı. Aralarında Bosna-Hersek’in Türkiye Fahri Konsolosu Kemal Baysak gibi pek çok işadamının olduğu mütevelli heyetinin başında İstanbul Büyükşehir belediyesi Genel Sekreteri Prof.Dr. Adem Baştürk bulunuyor. Üniversitenin rektörü Prof.Dr. Hilmi Ünlü Hoca son derece mutevazı bir beyefendi. Sarajevo ya da bizim Saraybosna dediğimiz güzel bir Balkan kentinde böyle değerli bir mekânın açılışında olmaktan büyük mutluluk duyduk. Hemen belirtmek istiyorum, bizlerle Saraybosna’ya gelen Tek Rumeli televizyonu ile birlikte başta sayın Başbakanımız Tayyib Bey olmak üzere önemli röportajlar da yaptık. Arkadaşlarımız Sarajevo’dan çok güzel görüntüler çektiler. Birkaç gün sonra ekranlarda seyredebileceksiniz. 

BAŞBA(L)KAN  

Daha önce Tayyib Bey’le Bulgaristan ve Arnavutluk’a yaptığı ziyaretlerde de bulunmuştum. Özellikle Bulgaristan Kırcaali’de soydaşların çok büyük ilgisini görmüş ve çok şaşırmıştım. Bu kez başkent Saraybosna’da Boşnakların sevgisine yakından şahit oldum. Şunu açıkça söyleyebilirim ki o, sanki Türkiye’nin değil de Balkanların başbakanı gibi ilgi görüyor. İnanın, Sarajevo Üniversitesi’nin açılışında bulunan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey üyesi Sayın Haris Sladziç bile Başbakan Tayyib Erdoğan kadar ilgi görmedi. Boşnakların Tayyib Bey’e olan ilgisi görülmeğe değerdi. Öyle ki Başbakan Erdoğan üniversiteden uzun süre çıkamadı. Bu arada başbakanın korumalarına da birkaç sözümüz var. Tamam, görevinizi yapıyorsunuz ve saygı duyuyoruz. Ama insanları iterek ya da sert davranarak biraz aşırı gidiyorsunuz. Başbakan Erdoğan’a gelmeye çalışan insanlar kendisine olan sevgi ve muhabbetlerinden dolayı bunu yapıyorlar. Bu sevgiyi sertlikle engellemeyin. Güvenliğin önemini biliyoruz. Ancak oraya gelen insanlar resmi davetli olan akademisyen, bürokrat ve akredite olmuş gazeteciler. Girişte detektörlerden ve aramalardan geçiyorsunuz. Daha geçen hafta Manisa’da Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün katıldığı yemekteydik. Korumalarda bu kadar sertlik yoktu. Hatta Koruma Müdürü Osman Çangal ile aynı masadaydık. Kendisi şunu söylemişti: “Cumhurbaşkanımızla görüşmek isteyenlere hatta yardımcı oluyoruz. Bizi buraya getiren halka engel olmayız.” 

TEŞEKKÜRLER 

Bosna-Hersek’te böyle güzel bir eğitim merkezi açan ve bizleri davet eden Uluslararası Sarajevo Üniversitesi yetkililerini öncelikle tebrik ediyor ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gün boyunca yanımızdan ayrılmayıp, rehberlik eden ve yardımcı olan Sayın Kemal Baysak ağabeyimize de ayrıca teşekkür ederiz. Bir teşekkürde gezi boyunca muhabbet ve yardımlarını esirgemeyen Odak Döviz Genel Müdürü Sayın Bilal Doğan’a. Heyet olarak kabrini ziyaret edip fatiha okuduğumuz Bilge Kral Alija İzzet Begoviç’i bir kez daha rahmetle anıyoruz. Yurt dışında yüksek öğrenim düşünenlere Uluslararası Sarajevo Üniversitesi’ni mutlaka görmelerini tavsiye ediyoruz.

http://www.balkangunlugu.com/v3/index.php?option=com_content&view=article&id=3308:bosnada-bir-tuerk-ueniversitesi&Itemid=443