ENDERUN

ÜNİVERSİTE - AKADEMİ - BİLİM DÜNYASI

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Üniversite Haberleri ÖzÜ'den Bir Öğretim Üyesi: Yener Ünver

ÖzÜ'den Bir Öğretim Üyesi: Yener Ünver

E-posta Yazdır

ÖzÜ'den Bir Öğretim Üyesi: Yener Ünver 

Türkiye’deki hukuk eğitimine yeni bir soluk getiriyoruz!


Prof. Dr. Yener Ünver Hukuk sosyal bilimler içinde, sorun çözmeyi, devleti biçimlendirmeyi ve en önemlisi insan onurunu gözetmekle kalmayıp bireyler için iyi bir yaşam alanı inşa etmeyi en çok hedefleyen bilim dalı. Hukuku iyi bilirseniz topluma iyi şeyler katarsınız, insanların devletle ve diğer insanlarla olan sorunlarını çözersiniz. Ayrıca hukuk ulusal nitelikli olmakla birlikte uluslararası gelişmelerden anında ve ciddi şekilde etkilenir; özellikle teknoloji ve sağlık alanlarında hukuğun geçirdiği hızlı değişim ve gelişimi çok heyecan verici buluyorum. ÖzÜ’de küreselleşmeyi azami dikkate alan; hem ulusal hukuku hem de uluslararası ve karşılaştırmalı hukuku içeren bir fakülteyi hayata geçiriyoruz.

ÖzÜ’lü Hukukçular Uzman Danışman-Hukukçu Olarak Mezun Olacak

Günümüzün ihtiyaçlarına uygun şekilde ÖzÜ Hukuk Fakültesi öğrencileri mezun olduklarında ekonomi, finans, enerji, bilişim, medya, gıda, spor, sağlık hukuku gibi alanlarda uzmanlaşmış olacaklar. Kendi alanlarında staj programlarına da katılacak olan öğrencilerimiz mezuniyetleri itibariyle “uzman danışman-hukukçular” olarak yargı sistemine dahil olacaklar. Yargıda avukat, savcı ve hakim olarak görev yapmayı hedefleyen öğrencilerimizin hukuk mantığı ve muhakeme yeteneklerinin gelişmesine önem vereceğiz. Bunun için ülkemizde çok ihmal edilen vaka araştırmaları, vaka çözümlemeleri, hukuk metodolojisi ve analizi dersleri programımızda yer alıyor.

ÖzÜ Hukuk mezunlarının uluslararası arenada yetkin hukukçular olmaları en önemli hedefimiz. Dolayısıyla Türk hukuk sisteminin yanı sıra Türk hukukunun ciddi oranda örnek aldığı Kara Avrupası hukuku ve Anglo-Sakson hukukunun Türk hukukunu ilgilendiren ve etkileyen yönleri programımızın temellerini oluşturacak. Öğrencilerimiz İngilizce ve Almanca başta olmak üzere en geçerli mesleki hukuk dillerinden en az bir veya ikisinde yetkin olarak mezun olacaklar. Ayrıca ÖzÜ’de öğrenimin ayrıcalık ve farklılıklarına uygun olarak öğrenci değişim programları, yurtdışı staj programlarından da isteyen bütün öğrencilerimiz yararlanabilecekler.

ÖzÜ Hukuk Kütüphanesi Tüm Hukuk Camiasının Hizmetinde Olacak

Özyeğin Üniversitesi’nin Altunizade kampüsünde bulunan Hukuk Fakültesi’nin içindeki Hukuk Kütüphanesi’nin çok önemli bir hizmet sunacağını düşünüyorum. Bu kütüphane basılı kitap ve dergilerin yanı sıra çok zengin çeşitlilikte elektronik veri tabanlarıyla hukuk alanında en güncel bilgiye ulaşma imkanı sağlayacak. İstanbul’un en merkezi noktasında bulunan kütüphanenin ÖzÜ öğrencileri ve akademisyenleri ile birlikte tüm hukuk camiası için bir çekim merkezi olacağına eminim.

Hukuk hayatımızın her anına, yaşayışımıza büyük etki eden bir sosyal bilim dalı. Biz de ÖzÜ Hukuk Fakültesi olarak hukuk normlarının dünya standardına uygun yorumunu geliştirebilecek çağdaş, hayatla iç içe, günümüz ihtiyaçlarını anlayan ve cevap veren hukukçular yetiştireceğiz. Lisans programının yanı sıra yüksek lisans ve doktora programlarımızda çeşitliliğe ve alana özgü uzmanlaşmaya önem vererek ülkemizdeki hukuk eğitimine yeni bir soluk getirmeyi hedefliyoruz.

Prof. Dr. Yener Ünver Kimdir?

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yener Ünver lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktorasını Kamu Hukuku dalında aynı üniversiteden aldı. 1987 yılınca ceza hukuku asistanı olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde göreve başlayan Prof. Dr. Yener Ünver, aynı fakültede 1996 yılında Yardımcı Doçent ve 2002 yılında Doçent olarak görev yaptı. 2008 yılında Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Profesör oldu. Özyeğin Üniversitesi’ne Hukuk Fakültesi Dekanı olarak 2011 yılında bünyemize katılmadan önce, üç sene Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yaptı.


Ceza Hukuku Profesörü olan Ünver 1992-1993 DAAD Doktora Bursu ve 2001-2002 Aleksander von Humboldt Vakfı doçentlik bursu ödülü sahibidir.

Ünver’in Almanya, İsviçre, ABD, Brezilya, Macaristan, Ukrayna, KKTC, Azerbaycan ve Gürcistan başta olmak üzere pek çok ülkede düzenlenen uluslararası bilimsel toplantıda sunulan ve basılan 30 bildirisi, ulusal hakemli dergilerde yayınlanan 25 makalesi, ayrıca 120’nin üzerinden yayını bulunuyor. Yener Ünver DAAD’liler Derneği, Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Derneği, Uluslararası Dünya Tıp Hukuku Derneği (ABD), Avrupa Bilim ve Sanatlar Akademisi üyesi ve Türk Ceza Hukuku Derneği Başkan Yardımcısı. Ünver ayrıca halen Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Asli Üyeliği (Türk Spor Yüksek Mahkemesi yargıçlığı) görevini yürütmektedir.

Prof. Dr. Ünver, Bielefeld Üniversitesi’nin (Almanya) uluslararası hukuk enstitüsü olan Kültürlerarası Araştırma Merkezi (ZiF) tarafından 2009 yılından bu yana farklı ülkelerden ve bilim dallarından bilim insanları ile birlikte yürütülen "İnsan Tasarımı ve İnsan Onuru" projesinin çalışmalarında da yer alıyor.