ENDERUN

ÜNİVERSİTE - AKADEMİ - BİLİM DÜNYASI

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Üniversite Haberleri ESRUC toplantılarının üçüncüsü Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde başladı

ESRUC toplantılarının üçüncüsü Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde başladı

E-posta Yazdır

Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Konsorsiyumu (ESRUC) toplantılarının üçüncüsü Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde başladı.

Kültür ve Gösteri Merkezi’nde Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak’ın başkanlığında yapılan toplantının bu yılki teması 'Yönetiminizin En Başarılı Projeleri' oldu. Toplantı iki gün sürecek. 3. ESRUC toplantısına Türk üniversiteleri yanı sıra Pakistan, Başkurdistan, Bangladeş, Kırgızistan, Azerbaycan, Gürcistan, Afganistan, Hindistan, Moğolistan, Malezya, Kazakistan, Macaristan, Yemen, Bosna, Irak, Kırım, Ukrayna ve Arnavutluk üniversitelerinden 100’den fazla yönetici ve bilim adamı katılıyor.

Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Konsorsiyumu (ESRUC)

Toplantı İstiklal Marşı okunması ve Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri öğrencilerinin sunduğu dinleti ile başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını ESRUC Başkanı Prof. Dr. Hikmet Koçak yaptı. ESRUC toplantılarının bu yıl 3'ncüsünü gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getiren Rektör Koçak, katılımcılara teşekkür etti. “Üç yıl önce uzun bir yolculuğa başladık” diyen Prof. Koçak, İpek Yolu Üniversiteleri Konsorsiyumu'na 30 ülkeden 200 üniversitenin üye olduğunu, henüz genç bir oluşum olmalarına karşın, önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi.

 Bugüne kadar beş başarılı toplantı yaptıklarını ifade eden Rektör Koçak, sözlerine şöyle devam etti: “İlk toplantımızda ESRUC’u oluşturduk, kuralları belirledik, Konsorsiyumu kurduk. Kış zirvesini yaptık. Turizm, biyo-çeşitlilik ve küresel değişimler temalı toplantıları düzenledik. İpek Yolu Medeniyetler Forumu çerçevesinde Doğu Anadolu ve Güney Kafkasya Kültürleri Sempozyumu’nu düzenledik. Trabzon’da 15-17 Ekim tarihlerinde yapılacak Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nın, Kurultay Bilim Kurulu Başkanı'yım. 3. Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısı’na katılan siz değerli bilim adamlarıyla birlikte, bu toplantıya da iştirak edeceğiz.”

Rektör Koçak, Avrasya İpek Yolu Konsorsiyumu olarak bir diğer amaçlarının da ERASMUS gibi Avrasya İpek yolu üniversiteleri arasında yeni bir oluşum meydana getirmek olduğunu anlattı. Bu bağlamda üye üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğine başlanıldığını aktaran Koçak, şu bilgileri verdi: “Afganistan’ın isteği üzerine bu ülke öğrencilerine yüksek lisans ve doktora programları açtık. Hindistan üniversiteleriyle yaptığımız işbirliği sonucu da bu ülkeye İngilizce eğitimi için öğretim üyesi gönderdik. Her geçen yıl bu ilişkilerimiz daha da gelişecektir.”

3. ESRUC toplantısında konsorsiyuma üye üniversitelerin arasında eğitim ve bilim ağı oluşturulması, bilimsel proje ortaklıkları, öğrenci ve akademisyenlere burs ve üniversitelerde eğitim imkanı, bilimsel çalışmaların ve projelerin ödüllendirilmesi, hükümetlerin de vereceği destekle İpek Yolu Kamp Projesi’ni hayata geçirmek istediklerini ifade eden Koçak, "Bu yıl ki temamız gereği her üniversite başarılı bulduğu bir projeyi anlatacak. Kuşkusuz bu paylaşımlardan hepimiz istifade edeceğiz; yeni şeyler öğreneceğiz. Bugüne kadar yapılan toplantıların kitapları da yayınlandı. Önemli bir kaynağa sahibiz. Bu toplantının kitabı da en kısa sürede yayınlanacak. Sonraki toplantımızı Ocak ayında Malezya’da yapacağız. 4. ESRUC toplantısının yeriyle ilgili kararı da Malezya’daki toplantıda almış olacağız.” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, ESRUC Konsorsiyumu üyesi üniversite rektörlerini ve üst düzey temsilcilerini Kuzeydoğu Anadolu’nun en önemli tarih ve kültür şehri Erzurum’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Açılış konuşmalarından sonra toplantının ilk oturum Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru ile Moğolistan Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tumur Ochir Sanjbegz başkanlığında yapıldı. Ardından 'İpek Yolu Son Kervan' adlı fotoğraf sergisi ile Atatürk Üniversitesi Halıcılık Eğitim Merkezi’nde 55. kuruluş yılı nedeniyle özel olarak hazırlanan Hereke tipi halı koleksiyonunun sergi açılışları gerçekleştirildi.

ESRUC toplantısı pazar günü yayınlanacak sonuç bildirisiyle tamamlanacak. Katılımcılar aynı gün Trabzon’a gidecek ve 15-17 Ekim tarihleri arasında bu şehirde yapılacak 'Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'na katılacak.