ENDERUN

ÜNİVERSİTE - AKADEMİ - BİLİM DÜNYASI

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Yabancı Kuruluşlar

Think Tank Europe Network

E-posta Yazdır

EuropesWorld

Think Tank Europe Network - Already more than 150 partners

Europe’s World is a team effort par excellence; it could hardly be otherwise with a journal that draws its authors and readers from the four corners of the European continent and even further afield. It is thanks to a network of over 150 national think tanks, Universities, associations & NGO's that Europe’s World can aspire to reaching over a 120,000 readers.

Clicking on the links below will bring you to the respective Think Thank Europe partner's profile page in EuropesWorld.org. This page not only gives you some general information about our partners, but also a complete list of all the contributions that they have submitted to EuropesWorld.org.

Devamını oku...
 

CERN Nedir ?

E-posta Yazdır


Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı ( CERN )

 CERN, Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca "Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire" sözcüklerinin kısaltmasıdır. 1953 yılında Cenevre'de merkez Laboratuvarlar kurulmasına karar verilerek ismi Fransızca "Organisation Européenne pour la recherche nucléaire" ve İngilizce "European Organization for Nuclear Research" olarak değişmiş ancak CERN kısaltması değişmeden kalmıştır.

Merkezi, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan ve Cenevre şehrine yakın olan CERN, dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarıdır. Yaklaşık 80 ülkeden 500 üniversiteyi temsil eden 6500 civarında ziyaretçi bilim insanı (dünyadaki parçacık fizikçilerinin yarısı) CERN'e gelerek kendi araştırmalarını gerçekleştirmektedir. Nobel ödüllerini de içeren önemli keşiflerin yapıldığı bir merkezdir. CERN II. Dünya Savaşından sonra Avrupa'nın fizik alanında ABD'ye yetişebilmesi için 12 Avrupa ülkesinin ( Belçika, Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Norveç, Yugoslavya, ve Yunanistan) işbirliği ile 1954 yılında kurulmuştur. K urulduğundan bu yana Laboratuvar, uluslararası işbirliğinin başarılı bir örneği olarak hizmet vermektedir. 1959'da Avusturya, 1961'de İspanya, 1986'da Portekiz, 1991'de Finlandiya ve Polonya, 1992'de Macaristan, 1993' te Çek ve Slovak Cumhuriyetleri, 1999'da Bulgaristan'ın katılımı ile üye sayısı 20'ye ulaşmıştır. Gözlemci olarak katılan ülke sayısı 8'dir. Türkiye 1961'den bu yana gözlemci statüsünü sürdürmektedir. Gözlemci olan ülkelerin hak ve yetkileri, konseyin açık toplantılarına katılmak, bu toplantıların gündem ve dokümanlarını temin edebilmek, ve Başkan'ın daveti ile müzakerelere katılabilmektir. Gözlemci ülkenin oy hakkı yoktur.

Devamını oku...
 

CERN Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi

E-posta Yazdır


CERN LogoCERN
Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN'in günümüzde 20 asil üyesine ilaveten Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 gözlemci üyesi vardır.

CERN'de yüzlerce bina, 3000 kişilik destek personeli ve CERN personeli olan 2500 kadar fizikçi vardır. Bunlardan 100 kadarı kuramsal fizikçilerdir. Diğerleri ise, çeşitli kuramların araştırıldığı deney düzeneklerinin projelerini hazırlayan, yapımını sağlayan ve deneyleri yürüten deneysel fizikçiler ve mühendislerdir. CERN'ün kendi personeline ek olarak dünyanın seksen ülkesinden yaklaşık 8000 kadar fizikçi ve mühendis de CERN'de yer almaktadır.

CERN

CERN'de en önemli yeri, yeraltındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) denilen parçacık hızlandırıcılarının olduğu bölgedir. Tarım arazisinin altında kilometrelerce uzanan dev makinalarda proton denilen atom parçacıkları yahut atom çekirdekleri birbirleriyle çok yüksek hızlarda çarpıştırılırlar. Örneğin özel görelilik kuramına göre LHC'deki protonlar ışık hızının %99.999998'sine kadar hızlanınca protonun kütlesi de 7000 katına (7 TeV) çıkacaktır. 1956'da kurulan 28 GeV'lik eşzamanlı proton hızlandırıcısından sonra 1976'da da 450 GeV'lik bir başka hızlandırıcı daha kulanıma girdi. 1981'de geliştirilerek çarpışma halkası olarak kullanılabilecek duruma getirilen bu cihazdan bugün, dönüşümlü olarak parçacık hızlandırıcısı ve çarpıştırıcı olarak faydalanılmaktadır. Çarpışmalar ile bazı kısa ömürlü yeni madde biçimleri bu arada parçacık fizikçilerinin ilgilendiği W ve Z parçacıkları ortaya çıkarılmıştır. CERN, Avrupa'nın fizik alanında Amerika ve Rusya ile yarışa girmesini sağlamıştır. 

Devamını oku...
 

RAND Corporation

E-posta Yazdır

RAND Mission: The RAND Corporation is a nonprofit institution that helps improve policy and decisionmaking through research and analysis.

RAND focuses on the issues that matter most such as health, education, national security, international affairs, law and business, the environment, and more. With a research staff consisting of some of the world's preeminent minds, RAND has been expanding the boundaries of human knowledge for more than 60 years.

As a nonpartisan organization, RAND is widely respected for operating independent of political and commercial pressures.

Through our dedication to high-quality and objective research and analysis and with sophisticated analytical tools developed over many years, RAND engages clients to create knowledge, insight, information, options, and solutions that will be both effective and enduring.

Learn more about RAND Nobel Prize winners
Read more about the history of RAND published in American Heritage Invention & Technology (PDF)
Read more about writing and reading about RAND 

Devamını oku...
 

MITRE Corporation

E-posta Yazdır

The MITRE CorporationThe MITRE Corporation is a not-for-profit organization chartered to work in the public interest. As a national resource, we apply our expertise in systems engineering, information technology, operational concepts, and enterprise modernization to address our sponsors' critical needs.

MITRE manages Federally Funded Research and Development Centers (FFRDCs): one for the Department of Defense (known as the DoD Command, Control, Communications and Intelligence FFRDC), one for the Federal Aviation Administration (the Center for Advanced Aviation System Development), one for the Internal Revenue Service and U.S. Department of Veterans Affairs (the Center for Enterprise Modernization), and one for the Department of Homeland Security (the Homeland Security Systems Engineering and Development Institute). MITRE also has its own independent research and development program that explores new technologies and new uses of technologies to solve our sponsors' problems in the near-term and in the future.

Our History

MITRE was formed in 1958 as a not-for-profit corporation under the leadership of C.W. Halligan. In the beginning, several hundred employees from the Massachusetts Institute of Technology's Lincoln Laboratories came to MITRE to create new technology for the Department of Defense—specifically the Semi-Automated Ground Environment, which used brand new digital computers. The company expanded in 1963 after the Federal Aviation Administration gave the company systems engineering responsibility for the projected National Airspace System. MITRE continued to expand as it took on new challenges for new customers, always focused on serving the public interest. Our work in information technology led to the formation of an FFRDC for the Internal Revenue Service in 2000, which now provides enterprise modernization support to numerous government agencies. Over the years, the company has continued to evolve to meet the changing needs of its sponsors by providing top-notch engineers and scientists experienced in a wide range of technologies.

Devamını oku...